Aktuality

Na rakovinu tlustého střeva umírá o čtvrtinu méně Čechů než před 10 lety. Prevence se ale lidé stále bojí

9. 2. 2018 Zdroj: iROZHLAS.cz

Rakovina tlustého střeva je v Česku stále jedním z nejčastějších onkologických onemocnění – dnes na něj ale umírá o čtvrtinu méně lidí než před deseti lety. Může za to lepší životní styl Čechů, ale taky včasné zachycení nemoci ještě před vznikem samotného nádoru díky takzvanému screeningu.

Rakovina prsu je u mladých žen vzácná, o to však nebezpečnější. O životě a smrti často rozhoduje jen včasná diagnóza

3. 2. 2018 Zdroj: Český rozhlas

V neděli 4. února si připomeneme Světový den boje proti rakovině. Česká republika opustila nejhorší světové statistiky, rakoviny tlustého střeva a konečníku ubývá. Je to jedna z mála zpráv z poslední doby, o které se dát hovořit jako o pozitivní v souvislosti s výskytem nádorových onemocnění u nás.

Mamografie ženám neškodí, vyvracejí šířící se mýtus vědci

1. 2. 2018 Zdroj: novinky.cz

Mamografie, tedy rentgenové vyšetření prsu sloužící k odhalení prvních stádií rakoviny prsu, se v Česku využívá masově už od 90. let 20. století. Od té doby zachránila životy bezpočtu žen. Některé ženy se ale vyšetření obávají a raději dávají přednost například ultrazvuku nebo na vyšetření vůbec nejdou. Navíc se ozývají hlasy, že by mamografie nemusela být tak bezpečná a efektivní, jak se říká. Lékaři ale tvrdí, že mohou být pacientky klidné a vyšetření podstupovat mají.

ČR už nemá nejvyšší výskyt nádorů tlustého střeva na světě

30. 1. 2018 Zdroj: ČTK

Česko už není zemí s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva na světě a s nejvyšší úmrtností na ně. V posledních letech ve výskytu klesla na šestou příčku a v úmrtnosti na jedenáctou. Přispěl k tomu takzvaný screening, tedy sledování s bezplatnými preventivními vyšetřeními. Novinářům to dnes řekl Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Očkování proti HPV viru pro chlapce

24. 1. 2018 Zdroj: Česká televize

Zdravotní pojišťovny hradí vakcíny proti HPV viru i pro chlapce.

Zpravodaj NKC č. 1

19. 1. 2018 Zdroj: ÚZIS ČR

V lednu 2018 bylo publikováno první číslo Zpravodaje NKC, které představuje centrum jako takové a shrnuje události prvních měsíců jeho fungování.

Statistická data o preventivních programech

9. 1. 2018 Zdroj: ÚZIS ČR

Statistická data o preventivních programech jsou dostupná v interaktivní formě z webových stránek Regionálního zpravodajství NZIS na http://reporting.uzis.cz.

Patnáct let mamografického screeningu v ČR: nadprůměrné výsledky v rámci Evropy

8. 12. 2017 Zdroj: ÚZIS ČR

V Brně proběhl 1. 12. 2017 již 15. ročník odborné konference Datový audit mamografického screeningu v praxi.

Kolorektální screening je v ČR opřen hlavně o praktické lékaře

4. 10. 2017 Zdroj: Medical Tribune

O příležitostech i úskalích tohoto nastavení hovoří doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., v rozhovoru pro týdeník Medical Tribune.

Konference PreVOn 2017 a EDCD 2017

2. 10. 2017 Zdroj: ÚZIS ČR

Ve dnech 25. až 27. září 2017 proběhly v Praze dvě konference spolupořádané NKC: PreVOn 2017 – Programy prevence, screeningu a časné diagnostiky vážných onemocnění ve světle současných poznatků a praktických zkušeností a European Digestive Cancer Days.